اولین کنسول بازی دنیا در تاریخ 28 آگوست سال 1972 راهی بازار شد که چند روز پیش سالگرد آن را پشت سر گذاشتیم. اولین کنسول بازی خانگی دنیا که Odyssey نام داشت و از سوی کمپانی تلویزیون سازی Magnavox ساخته شده بود که بر پایه یک تکنولوژی نظامی برای کنترل سیستم های دفاعی تهیه شده بود. این کنسول توسط رالف بائر (Ralph Baer) که آلمانی-آمریکایی است، ساخته شد. او یک مهندس در زمینه ساخت تلویزیون ها بود و حتی تکنولوژی ای را ساخته بود که در سال 1949 در تلویزیون های آمریکایی به کار رفته است. بائر می گوید: "زمانی که تکنولوژی برای یک چیز شگفت انگیز آماده باشد، زمانی که نیاز برای ساخت یک چیز مقرون به صرفه به وجود بیاید، شخصی این کار را انجام می دهد و بعد از آن نیز افراد بیشتری به سمت آن جذب می شوند."

در 1 سپتامبر سال 1966 آقای بائر گفت: "زمان زیادی صرف این شد که میلیون ها تلویزیون در سرتاسر دنیا به فروش بروند، اما چیزی وجود نداشت که همه با آن بازی کنند که در خانه خودشان باشد. من به این موضوع فکر کردم که باید یک تلویزیون خانگی مخصوص بازی تولید شود، اما اکنون کمی برای این کار زود است و از نظر تکنیکی و مهارت به سطحی نرسیده ایم که این کار را شروع کنیم و همچنین برخی از قطعات دیجیتالی بسیار گران هستند." صحبت های او باعث شده که در چند سال بعد دنیا با وسیله ای به نام Odyssey روبرو شود که بر اساس نمونه آزمایشی بائر که Brown Box نام داشت، ساخته شده بود.

اما کمپانی Magnavox توانست آن نمونه اولیه را به چیز بسیار جالبی تبدیل کند. این وسیله دارای قسمت هایی بود که به تلویزیون افراد متصل می شد و بازیکنان می توانستند اجسام ساده ای را روی صفحه تلویزیون تکان دهند. هدف اصلی Odyssey این بود که بتواند نوعی بازی تنیس را به وجود بیاورد که بتواند بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. ایده ای که با توجه به محدودیت های آن زمان بسیار سریعتر رنگ عمل به خودش می گرفت و ساخت آن راحت تر بود. همین ایده باعث شد که بعدها Atari بازی Pong را خلق کند. در زمانی که تلویزیون ها کم کم در بازار جا می افتادند، کمپانی Magnavox با Odyssey کاری کرد که معنای تلویزیون ها نیز تغییر کند و آینده درخشان تری برای آن ها ترسیم شود.

در آن زمان این کنسول بازی تنها یک ایده بود که آینده مشخصی نداشت، اما طرح هایی را به وجود آورد که نه تنها ساختار تلویزیون ها را تغییر داد، بلکه باعث به وجود آمدن ایده های جدیدی شد که کنسول های بازی خانگی را به آینده امیدوار کرد. با اینکه Odyssey در 28 آگوست راهی بازار شد، اما تولد این کنسول را در 30 آگوست جشن می گیرند. آیا می دانید دلیل آن چه بوده؟ در 30 آگوست اولین واحد از این دستگاه به فروش رفت و این زمان تاریخی بود که تولد این دستگاه نامیده شد. لازم است که بدانید در آن زمان تنها 19 فروشگاه مختلف از کمپانی Magnavox در سرتاسر آمریکا این دستگاه را به فروش می رساندند. اما می دانید که در آن زمان چه تبلیغاتی برای این کنسول بازی صورت گرفته بود؟ بد نیست نگاهی به تصویر زیر بیندازید. تبلغی که به شما می گفت که می توانید این دستگاه را در چه فروشگاهی مشاهده کنید.


تبلیغات در آن زمان به شکلی که ما امروزه مشاهده می کنیم، معنایی نداشته و در کاغذهای کوچک و در مناطق معدودی پخش می شدند. به همین دلیل آشنایی با این دستگاه جدید و معرفی آن به مردم، زمان زیادی برده است. اما بر اساس این تبلیغات می توانیم بفهمیم که اولین کنسول بازی در 28 آگوست 1972 آماده فروش بوده، اما تا دو روز بعد از آن کسی متوجه حضور این دستگاه در فروشگاه ها نشده بود.

نویسنده: مجید نوردوست