در حالیکه اکثر بازیکنان به دنبال بازی ها و کنسول های نسل بعد هستند، کمپانی Square Enix یک نسخه از سری بازی های Final Fantasy را در اختیار دارد که سال هاست بسیاری از بازیکنان را در این نسل چشم انتظار خود نگه داشته است. 6 سال پیش، بازی Final Fantasy Versus XIII با فضایی تاریک و مرموز معرفی شد. اینکه این بازی هم اکنون در چه وضعیتی قرار دارد، نا مشخص است، اما با توجه به اطلاعات مختصری که در این چند سال از آن منتشر شده، می توان به میزان پیشرفت این بازی پی برد.

می 2006

در E3 آن سال بازی Final Fantasy Versus XIII به عنوان بخشی از Fabula Nova Crystalis معرفی شد. پروژه ای که شامل 2 عنوان Final Fantasy XIII و Final Fantasy Agito XIII هم می شد. در همان سال، بازی Final Fantasy XIII نیز به شکل انحصاری برای PS3 معرفی شد که بعداً به شکل مولتی پلتفرم راهی بازار شد.

ژانویه 2007

در آن زمان آقای تتسویا نومورا (Tetsuya Nomura) اعلام کرد که بازی Versus XIII دارای قابلیت های منحصر به فردی خواهد بود و همچنین از SixAxis کنترلر PS3 نیز پشتیبانی می کند.

ژوئن 2007

این بازی در E3 آن سال حضور نداشت.

سپتامبر 2007

این بازی در Tokyo Game Show نیز حضور نداشت.

دسامبر 2007

Square Enix یک ویدیوی جدید از این عنوان منتشر کرد که شامل قسمت های بیشتری از بازی می شد و حال و هوای بازی را بیشتر نشان می داد. همچنین شخصیت اصلی بازی نیز در یک مبارزه به نمایش درآمد.

ژوئن 2008

آقای نومورا به این موضوع اشاره کرد که ساخت Versus XIII برای مدتی متوقف شده و تیم سازنده آن روی بازی Final Fantasy XIII مشغول به کار هستند. البته Square Enix بعداً این خبر را تذکیب کرد و اعلام کرد که صحبت های آقای نومورا به شکل اشتباه ترجمه شده است.

جولای 2008

در این سال Square Enix اعلام کرد که بازی Final Fantasy XIII به صورت مولتی پلتفرم عرضه می شود. این خبر در E3 آن سال اعلام شد. این کمپانی اعلام کرد که بازی Versus XIII همچنان در انحصار PS3 است، اما در آن نمایشگاه نیز چیزی از این بازی به نمایش درنیامد.

آگوست 2008

در مراسم ویژه ای، تریلر جدیدی از این بازی به نمایش درآمد که شخصیت زن بازی Versus XIII را به نمایش درمی آورد.

اکتبر 2008

در نمایشگاه Tokyo Game Show آن سال مشخص شد که شخصیت اصلی این بازی ناکتیس (Noctis) نام دارد و شخصیت زنی که به نمایش درآمد، استلا (Stella) نام دارد. همچنین اولین نمایش ها از قسمت های داخل بازی نیز منتشر شدند و بخش هایی از صحبت های میان ناکتیس و استلا به نمایش داده شدند. در این تریلر خبری از صحنه های مبارزه ای نبود.

ژوئن 2009

این بازی در E3 آن سال نیز حضور نداشت.

سپتامبر 2009

قسمت هایی از گیم پلی این بازی منتشر شدند که شامل قسمت هایی بودند که شخصیت اصلی بازی در محیط های مختلف حرکت می کند. محیط های بازی جالب بودند، اما باز هم خبری از مبارزه در بازی نبود.

دسامبر 2009

بازی Final Fantasy XIII به صورت مولتی پلتفرم در ژاپن عرضه شد. نسخه غربی آن هم 3 ماه بعد راهی بازار شد.

مارچ 2010

نومورا در صفحه Twitter خود به این موضوع اشاره کرد که بازیکنان می توانند محیط های بازی را به وسیله Airship طی کنند.

ژوئن 2010

بازی Versus XIII باز هم در E3 حضور نداشت، اما آقای نومورا به این موضوع اشاره کرد که خط داستانی، طراحی شخصیت ها و طراحی لباس آن ها به پایان رسیده است.

آگوست 2010

کار صداگذاری بازی آغاز شد و آقای یوشینوری کیتاسه (Yoshinori Kitase) به این موضوع اشاره کرد که این بازی در سال 2011 عرضه نمی شود.

سپتامبر 2010

نومورا دوباره به این موضوع اشاره کرد که این بازی به طور انحصاری برای PS3 در حال ساخت است و گفت که تیم سازنده بازی در حال بررسی شرایط بازار و هزینه های مختلف این بازی هستند و فعلاً می توانم بگویم که این بازی برای PS3 در حال ساخت است.

حال ببینیم که از زمان معرفی بازی Versus XIII در E3، چه اتفاقاتی در صنعت بازی های کامپیوتری رخ دادند:

سه گانه Mass Effect راهی بازار شدند.

تمام سری بازی هایAssassin’s Creed  راهی بازار شدند.

4 بازی Final Fantasy XII ،Final Fantasy XIII ،Final Fantasy XIII-2 و Final Fantasy XIV عرضه شدند.

BioShock و BioShock 2 عرضه شدند.

بازی های Call of Duty 3 ،World at War ،Black Ops در کنار سری Modern Warfare راهی بازار شدند.

بازی Final Fantasy Versus XIII به اندازه کل سن PS3 در دست ساخت بوده است.

نسل بعدی کنسول Wii نیز معرفی شد!

Sony و Microsoft کنترلرهای حسی و حرکتی خود را راهی بازار کردند.

بازی Duke Nukem Forever نیز پس از سال ها راهی بازار شد!

اکتبر 2010

در این زمان مشخص شد که تیم سازنده به دنبال افرادی برای طراحی مبارزات این بازی هستند. این اطلاعات در سایتSquare Enix  منتشر شده بود.

ژانویه 2011

Square Enix یک تریلر 6 دقیقه ای از این بازی منتشر کرد که بخش هایی از داستان بازی را روایت می کرد. شخصیت های جدید و سیستم مبارزه های بازی به نمایش درآمدند. آقای نومورا دوباره اعلام کرد که این بازی در سال 2011 راهی بازار نخواهد شد.

ژوئن 2011

بازی Versus XIII در E3 آن سال نیز حضور نداشت!

جولای 2011

در این زمان اعلام شد که این بازی تا کنون در مرحله پیش تولید قرار داشته و آقای نومورا گفت که تیم سازنده بازی به تازگی به صورت کامل روی این بازی فعالیت می کنند. همچنین چند تصویر جدید از این بازی به خبرگزاری ها نشان داده شد، اما به صورت عمومی منتشر نشدند.

آگوست 2011

صحبت هایی درباره نام تجاری این بازی به گوش می رسید که Square Enix با همین نام مشغول ساخت این بازی است، اما شایعاتی به گوش می رسید که نام XIII این بازی حذف شده است.

سپتامبر 2011

بازی Versus XIII در Tokyo Game Show حضور نداشت. آقای کیتاسه به این موضوع اشاره کرد که این بازی با تمام تیم سازنده در حال ساخت است.

اکتبر 2011

بازی Final Fantasy Agito XIII در ژاپن منتشر شد. تاریخ عرضه نسخه آمریکایی این بازی هنوز مشخص نشده است.

می 2012

آقای نومورا در صحبت هایی با Gameinformer به این موضوع اشاره کرد که: "همیشه برای معرفی یک بازی چالش های مختلفی را در پیش رو دارید و ما تمام سعی خودمان را می کنیم که اطلاعات جدیدی از این بازی را هر چه سریع تر در اختیار بازیکنان قرار دهیم. ما از صبر بازیکنان بسیار سپاسگزاریم."

ژوئن 2012

Versus XIII در E3 سال 2012 نیز حضور نداشت. Square Enix اعلام کرد که درباره این بازی بسیار هیجان زده است، اما فعلاً نمی تواند اطلاعات بیشتری درباره این بازی منتشر کند، اما این بازی همچنان در دست ساخت است. ما از طرفداران این بازی و صبر آن ها بسیار سپاسگزاریم.

جولای 2012

آقای یوئیچی وادا (Yoichi Wada) رئیس کمپانی Square Enix در صفحه Twitter خود به این موضوع اشاره کرد که بازی Versus XIII کنسل شده و به تازگی این بازی از جدول ساخت بازی های این کمپانی خارج شده است. گر چه صحبت های آقای وادار نیز پس از مدتی تکذیب شد، اما هنوز هم اطلاعاتی از این بازی در دست نیست.

نویسنده: مجید نوردوست


اوج زیبایی گرافیکی در NFS:MW

بنیان گذار Onlive این شرکت را ترک کرد

خاطره اولین ها

۱۲ پایان تاثیر گذار بازی ها: قسمت دوم

۱۲ پایان تاثیرگذار بازی‌ها؛قسمت اول

تهیه کننده FIFA 13 از پیش‌رفت خوب این بازی می‌گوید

بررسی طرح روی جلد: Dishonored

خوش تیپ ترین شخصیت ها در بازی های رایانه ای

FIFA 13 از لیگ عربستان پشتیبانی می کند+تصاویر

مصاحبه اختصاصی پردیس با آریا اسرافیلیان از استودیوی راسپینا