X
تبلیغات
YPE html>

بخوانید ببینید دانلود کنید


به نام خدا

مطمئنا بسیاری از گیمر ها با کنسول سگا جنسیس خاطرات بی نهایت زیبا و فراموش نشدنی دارند که با یاد اوری ان ها همواره حس جالبی به دست می اورند.در این مقاله میخواهیم به طور نسباتا خلاصه به فروش این کنسول و راه های مختلف برای افزایش محبوبیت ان را به علاوه ی چند موفقیت بررسی کنیم.

Sega Genesis که در خارج از امریکا به Mega Drive مشهور است چهارمین نسل از کنسول های بازی به شمار می اید که توسط شرکت سگا تولید و منتشر شد.در سال ۱۹۸۸ این کنسول در ژاپن و سال بعد در امریکا و اروپا عرضه شد.
سگا جنسیس نخستین کنسول از نسل خود بود که توانست در اروپا در رقابت با کنسول های دیگر به موفقیت دست پیدا کند.دو سال بعد شرکت نینتندو کنسول خود با نام Super Nintendo Entertainment System را منتشر کرد.در سال ۲۰۰۲ اخرین شیپ سگا جنسیس بود و می توان ان را موفق ترین کنسول شرکت سگا دانست.اگر چه تا کنون شرکت سگا اطلاعات دقیقی در مورد میزان فروش ان نداده است.
این کنسول و بازی هایش موفقیت و محبوبیت خود نزد طرفداران را ادامه دادند.بسیاری از بازی های ان هم چنان نیز دوباره برای کنسول های جدید از جمله Wii Virtual,PSN,Xbox Live و Steam منتشر می شوند.
اگر چه سگا جنسیس در اروپا و برزیل یک موفقیت بزرگ کسب کرد اما در امریکا و ژاپن در مقابل رقیب خود یعنی نینتندو با شکست مواجه شد.به طوری که بازار این دو کشور در اواسط دهه ی ۹۰ کاملا با کنسول نینتندو پر شده بود.

مدیر شرکت سگا نام این دستگاه را Mega Drive گذاشت و دلیل ان را مگا یعنی نمایش برتر و سرعت با نشان درایو اعلام کرد.این کنسول با نام مگا درایو در تمام نقاط دنیا به غیر امریکا ی شمالی منتشر شد که در ان جا به دلیل شکست تجاری به سگا جنسیس تغییر نام پیدا کرد.
سگا در ابتدا در تلاش بود تا با به توافق رسیدن با شرکت اتاری, انتشار سگا جنسیس در امریکای شمالی را به این شرکت بزرگ بسپارد.اما هیچ توافقی صورت نگرفت و سگا مجبور شد این کار را خودش انجام دهد.این شرکت در ابتدا انتشار را از شهر های نیویورک و لوس انجلس اغاز کرد و کمی بعد در تمام ایالات نیز موفق شد این کار را انجام دهد.اما قیمت این کنسول در ان جا ۱۰ دلار کم تر از چیزی بود که سگا برای ان برنامه ریزی کرده بود.
یک سال پس از این امر نوبت به انتشار در قاره ی اروپا رسید.سگا جنسیس موفق شد در اروپا موفقیت چشم گیری کسب کند.بر خلاف تمام نقاط دیگر دنیا که NES موفق شده بود جنسیس را در فروش شکست دهد, در اروپا همه چیز بر عکس پیش می رفت و سگا جنسیس تبدیل به محبوب ترین کنسول شده بود.در یکی از تبلیغات های معروف سگا در کشور انگلستان این جمله به معروفیت رسیده بود:”خوب بودن تا این حد سال ها به طول خواهد انجامید و تنها سگا می تواند تا این حد خوب باشد.” و در ادامه بر روی جوی استیک های این کنسول تمرکز می کرد.هم چنین در چند تبلیغات نیز شرکت سگا هزینه ی زیادی برای به خدمت گرفتن یکی از گیمر های معروف انجام داد که البته این کار به فروش بیشتر این کنسول نیز کمک زیادی کرد.در برخی دیگر از این تبلیغات ها یک اسکلت دسته سگا را در دست می گرفت و با شوخ طبعی و انجام کار های مضحک این کنسول را معرفی می کرد.او دزد دریایی سگا نام داشت.در حالی که تنها دو سال از انتشار مگا درایو در اروپا گذشته بود, تعداد بازی های منتشر شده در این قاره بسیار بیشتر از مناطق دیگر بود.انتشار بازی هایی با گرافیک ارکید که از جمله ان ها می توان به:Altered Beast و Golden Axe اشاره کرد, سبب محبوبیت بیش از پیش مگا درایو در اروپا شد.اما بزرگ ترین موفقیت مگا درایو با انتشار بازی Sonic: The Hedgehog در سال ۱۹۹۱ رقم خورد تا جایی که بسیاری از مردم امریکای شمالی نیز به سمت این کنسول گرایش پیدا کردند.

در سال ۱۹۹۰ سگا جنسیس یا همان مگا درایو در کشور برزیل و توسط شرکت Tec Toy منتشر شد.این شرکت وب سایت رسمی مگا درایو را مخصوص برزیلی ها به راه انداخت و بسیاری از بازی ها را تنها در این کشور برای مگا درایو منتشر کرد.در سال ۲۰۰۷ نیز Tec Toy مگا درایو قابل حمل را در برزیل منتشر کرد.در هندوستان کار انتشار این کنسول بر عهده ی Shaw Wallace بود.قیمت مگا درایو در هندوستان بالغ بر ۱۸۰۰۰ روپیه بود.
رقیب اصلی مگا درایو کنسول شرکت نینتندو یعنی NES بود که از گرافیک و سیستم صوتی قدرتمندی بهره می برد.در سال های انتشار در ژاپن نینتندو از موتور ۱۶ بیتی در دستگاه خود استفاده کرد و این امر نیز باعث کاهش فروش سگا در سالیان نخست شد به طوری که در سال نخست تنها ۴۰۰۰۰۰ دستگاه در ژاپن شیپ شد.به همین منظور سگا دست به ساخت وسایل جانبی و بازی های جدید زد.
در امریکای شمالی, رئیس شعبه ی شرکت سگا در ان منطقه یک برنامه ی دو قسمتی را در پیش گرفت.قسمت اول پیروزی در رقابت با NES بود.یک شعار تبلیغاتی نیز برای این کار در نظر گرفته شد که به شرح زیر است:
“جنسیس بخرید.جنسیس کارهایی را انجام می دهد که NES هرگز نمی تواند به ان دست پیدا کند.”
قسمت دوم برنامه ساخت بازی هایی بود که در ان از نام شخصیت های مشهور استفاده شده بود.به طور مثال می توان به بازی های Pat Riley Basketball, Joe Montana Football و Arnold Palmer Golf اشاره کرد.اما این کار ها نتوانست میزان فروش NES را کاهش دهد.

در اواسط سال ۱۹۹۰, مدیر عامل شرکت سگا, فرد دیگری را در شعبه ی امریکای این شرکت جایگزین کرد.اگر چه این فرد اشنایی چندانی با صنعت بازی نداشت, اما خود را به شدت درگیر ان کرد.او یک برنامه ی ۴ قسمتی را تنظیم کرد.۱٫قیمت دستگاه را کاهش دهد. ۲٫تاسیس شرکت بازی سازی مخصوص ساخت بازی تنها برای کشور امریکا. ۳٫ادامه ی برنامه های تبلیغاتی. ۴٫تغییر نام بازی ها از ژاپنی به انگلیسی مانند Altered Beast.تمام این اهداف به سرانجام رسید.مجله ی ژاپنی Famitsu به ستایش بازی Sonic:The Hedgehog پرداخت و در ادامه ی مطلب اعلام کرد که دست یابی به اهداف در شرکت سگا سبب شده است که بسیاری از افراد به جای NES دست به خرید جنسیس بزنند.
در نتیجه ی رسیدن به اهداف در سال ۱۹۹۲ جنسیس توانست فروش خود را در امریکا افزایش داده و حدود ۶۰% از افراد صاحب کنسول در ان زمان جنسیس داشتند.در ادامه ی راه شرکت سگا در کنسول خود از پردازشگر Blast استفاده کرد تا ثابت کند که قدرت های گرافیکی جنسیس بسیار بیشتر از NES است.اما با برنامه ها و اهداف حساب شده ی نینتندو فروش کنسول جنسیس در اواخر سال ۱۹۹۳ از ۶۰% به ۳۷% کاهش پیدا کرد.
در اروپا کنسول مگا درایو موفق شد تا اواخر سال ۱۹۸۸ ۸ میلیون دستگاه فروش داشته باشد و در رقابت با کنسول های دیگر سربلند بیرون اید.در برزیل نیز این کنسول موفقیت خوبی کسب کرد و موفق شد ۷۵% از بازار فروش را به خود اختصاص دهد.

در مجموع می توان گفت که سگا جنسیس یا مگا درایو در زمان خود جزء قدرتمند ترین کنسول ها به شمار می امد که در اروپا و برزیل موفق به شکست رقبای خود شد.اما در امریکا و ژاپن با سیاست های عالی شرکت رقیب یعنی نینتندو نتوانست اون طور که باید موفقیت کسب کند.بسیار متشکر که همراهی کردید.

علی از انجمن فرهیختگان pc$

دسته بندی : بازی,مطالب خواندنی بازی ها,


نظرات ثبت شده

  1. سهیل

    7 شهريور 1391 — 4:24

    واسه یه لحضه رفتم تو دوران بچگی

ثبت نظر

*

شکلک :

Copyright © 2014بخوانید ببینید دانلود کنید

ترجمه شده توسط : قالب فردبلاگ    قدرت گرفته از : فردبلاگ