X
تبلیغات
YPE html> مصاحبه اختصاصی پردیس با آریا اسرافیلیان از استودیوی راسپینا

بخوانید ببینید دانلود کنید

مصاحبه اختصاصی پردیس با آریا اسرافیلیان از استودیوی راسپینا


یکی از بازی های جالبی که در نمایشگاه بازی های کامپیوتری تهران به نمایش درآمد، عنوانی بود به نام "ارتش های فرازمینی" که توسط استودیوی راسپینا در حال ساخت است. نمایش اولیه بازی آنقدر خوب و هیجان انگیز بود که خیلی ها جذب آن شده بودند و مشتاقانه تریلر آن را نگاه می کردند. به همین دلیل ما هم تصمیم گرفتیم که مصاحبه ای را با آقای آریا اسرافیلیان مدیر شرکت راسپینا ترتیب دهیم تا شما هم با این بازی بیشتر آشنا شوید.

پردیس: لطفاً خودتان را معرفی کنید و توضیحی درباره بازی بدهید؟

اسرافیلیان: من آریا اسرافیلیان، مدیر شرکت راسپینا هستم. بازی ای که مشاهده می کنید، ارتش های فرازمینی نام دارد که یک عنوان علمی-تخیلی (Sci-Fi) خواهد بود و در زمان آینده رخ می دهد و با موتور UDK ساخته شده است.

پردیس: درباره داستان بازی هم می توانید توضیحاتی را بیان کنید؟

اسرافیلیان: این بازی روایتی از جنگ های آینده است که روی زمین اتفاق می افتند و زمین را به سمت نابودی می کشانند که دیگر جایی برای زندگی روی آن نیست. آن هایی که توانسته اند، خودشان را به سیاره های دیگری منتقل کرده اند و کشوری مانند ایران هم توانسته این کار را انجام دهد. کسانی هم که نمی توانند این کار را انجام دهند، محکوم به ماندن روی زمین می شوند و به سمت نابودی می روند.

اسم این گروه "ترد شدگان" است. این ها نیروهایی هستند که برای بقا در حال جنگیدن هستند و تنها شانس زنده ماندنشان استفاده از منابع انرژی جدید است، چون منابع انرژی قدیمی به پایان رسیده اند. این انرژی جدید در چند سیاره مختلف قرار دارد و یکی از آن سیاره ها، سیاره ای است که ایران آن را در اختیار گرفته است. به این سیاره حمله می شود و نیروهای ما هم مشغول دفاع کردن می شوند. در حالت کلی، داستان در این حال و هوا روایت می شود.

پردیس: درباره گیم پلی بازی توضیح بدهید. آیا این بازی فقط یک اکشن صرف خواهد بود؟

اسرافیلیان: گیم پلی اصلی بازی در سبک تیراندازی اول-شخص است، اما یکسری مکانیک های حرکتی برای آن طراحی کرده ایم که عبارتند از بالا رفتن از نبردبان، پایین آمدن از طناب و یا بالا رفتن از سطح یک کوه و راه رفتن روی لبه های آن. اگر حمایت های مالی از ما صورت بگیرد، بخش هایی مانند راندن وسایل مختلف و تیراندازی از پشت وسایل دیگر را هم به بازی اضافه می کنیم. حتی اگر حمایت های مالی بیشتر باشند، ما می توانیم بخش شبکه و چندنفره را هم به بازی اضافه کنیم.

پردیس: چه بازی هایی را به عنوان الگوبرداری ساخت این بازی انتخاب کرده بودید؟

اسرافیلیان: ما چند نمونه موفق خارجی را الگو قرار دادیم و سعی کردیم آن هایی که برای ما قابل اجرا هستند را در بازی قرار دهیم. بازی هایی مانند Killzone ،Crysis ،Vanquish و Call of Duty از جمله بازی هایی بودند که ما به آن توجه کردیم.

پردیس: فکر می کنید چند ساعت گیم پلی برای بازی خواهید داشت؟

اسرافیلیان: این موضوع بستگی به بودجه ای دارد که در اختیار ما قرار می گیرد. ما 5 ساعت گیم پلی را برای بازی در نظر داشتیم که اگر بودجه کافی نداشته باشیم، تا 3 ساعت هم کاهش پیدا خواهد کرد. تمام تلاش ما این است که گیم پلی بازی زیر 3 ساعت نیاید و کیفیت بازی هم تغییری نکند. در غیر این صورت، باید یک فکری برای این پروژه بکنیم.

پردیس: کمی درباره قسمت های فنی بازی توضیح بدهید، چون بازی شما نظر خیلی ها را به خود جلب کرده و کیفیت خوبی دارد.

اسرافیلیان: چیزی که ما به نمایش درآوردیم، به صورت Real-Time از خود بازی تهیه شده بود، اما حالت سینمایی داشت. ما هنوز از گیم پلی بازی چیزی به نمایش درنیاوردیم. بنابراین شما تا کنون از بخش های داخل بازی چیزی مشاهده نکرده اید. انشاالله در تریلرها یا نمایشگاه های بعدی، این قسمت ها را هم به نمایش درمی آوریم. مدلسازی ها در Maya و ZBrush انجام شده و انیمیشن های بازی هم در 3D Max طراحی شده اند و بافت های بازی هم با Photoshop طراحی شده اند.

پردیس: چقدر از زمان ساخت بازی می گذرد؟

اسرافیلیان: چهار ماه روی بازی کار شده است. از ماه بهمن کار ساخت بازی را آغاز کردیم و تا اوایل خرداد ادامه داشت. بعد از آن هم تریلر بازی را درست کردیم. ما امیدواریم همین طور که نسخه Prototype بازی را با بنیاد کار کرده بودیم، اصل بازی را هم با آن ها کار کنیم، اما باید ببینیم که شرایط همکاری به چه صورت خواهد بود. امیدوارم که حمایت خوبی از ما صورت بگیرد و ادامه کار هم با همین کیفیت و حتی بالاتر پیش برود.

پردیس: از مشکلات کاری خودتان هم برای ما بگویید. کار کردن در ایران به چه صورت است؟

اسرافیلیان: ما قبل از این بازی، یک عنوان دیگر در دست ساخت داشتیم که مجبور شدیم آن را متوقف کنیم. دلیلش هم المان های جادویی ای بود که در بازی قرار داشتند. حتی اگر بازی مجوز ساخت هم می گرفت، حمایت های زیادی از بازی ما صورت نمی گرفت. در صورتی که آن بازی یک کار بسیار بزرگ بود. از مشکلات کار باید به این موضوع اشاره کنم که من جو رقابتی سالمی را نمی بینم. به دلیل استقبال بسیار خوبی که از غرفه و بازی ما شد، متأسفانه سایت بازی هک شد و ویروسی را روی آن قرار دادند که هر کسی که به سایت مراجعه کرد، به ویروس آلوده شد. این شرایط باعث می شود که صنعت بازی ضربه ببیند. الان هم که یک تیم خوب کار می کند، سعی می کنند که به آن پشت پا بزنند. در حال حاضر که صنعت ما از دنیا عقب است، نباید چنین شرایطی وجود داشته باشد. مشکل بعدی ما هم پیدا کردن سرمایه گذار بوده است.

در حال حاضر که بنیاد تنها سرمایه گذار بازی است، باز هم سیستم اداری باعث می شود که ما از کار ساخت بازی عقب بیفتیم. اما بازخوردها فوق العاده بودند و ما هم از آن ها بسیار خوشحال هستیم و برای برگزاری نمایشگاه هم باید از آن ها بسیار تشکر کنیم. مراحل دریافت بودجه از بنیاد، چهار ماه طول کشید و چهار ماه هم مرحله ساخت Prototype طول کشید. یعنی اگر آن چهار ماه برای دریافت بودجه طول نمی کشید، ما می توانستیم الان در ماه هشتم ساخت بازی باشیم. الان هم اگر بخواهیم برای اواسط سال بعد بازی را راهی بازار کنیم، باید بسیار سریع تر کار کنیم. اگر سرمایه گذاری بیشتر بشود و سرمایه گذارهای خصوصی بیایند، صنعت بازی بیشتر رشد می کند. بحث بعدی هم مربوط به شبکه پخش بازی ها می شود. من نمی خواهم اسم ببرم، اما زمانی که یک بازی را پیش خرید می کنید، 500 تومان هزینه بیشتر می پردازید و 3 روز هم دیرتر بازی را دریافت می کنید. این ضعف شبکه پخش بازی ها را نشان می دهد، اما خدا را شکر که این وضع در حال بهتر شدن است. جا دارد که شبکه پخش بهتر از این ها بشود.

پردیس: آینده ساخت بازی را در ایران به چه شکل می بینید؟

اسرافیلیان: این طور که بازیکنان می گفتند، تا دو سال پیش که برای خرید بازی ایرانی می آمدند، بسیار نا امید می شدند، چرا که آن بازی ها کیفیت خوبی نداشتند. اما الان که بازیکن ها بازی را می بینند و آن را درخواست می کنند و می شنوند که در سال آینده بازی راهی بازار می شود، می توانیم افسوس را از در صورت آن ها ببینیم که برای ما بسیار خوشحال کننده است. حداقل کیفیت بازی توانسته جلب رضایت کند. امیدوارم که ما هم بتوانیم بازی خودمان را عرضه کنیم تا بازیکن های جوان راضی باشند.

پردیس: بازخوردها از بازی شما تا این لحظه به چه صورت بوده؟

اسرافیلیان: بچه ها معمولاً با این جمله شروع می کنند که بازی ایرانی است؟ و زمانی هم که می فهمند بازی ایرانی است، تعجب می کنند. تعجب بیشتر آن ها هم زمانی است که متوجه می شوند این خود بازی است و انیمیشن مشاهده نکرده اند. این موضوع برای ما یک افتخار به حساب می آید. خیلی خوشحالیم که در مدت چهار ماه و با تمام مشکلاتی که داشتیم این کار را انجام دهیم.

پردیس: کل تیم شما چند نفر هستند؟

اسرافیلیان: با حساب آهنگساز و صداگذاری، 10 نفر روی این بازی کار کرده اند. البته ما در پی این هستیم که تیم را گسترش دهیم. همچنین قصد داریم تا محل جدیدی را برای ادامه ساخت بازی پیدا کنیم که درخور بازی ما باشد.

پردیس: حرف آخر؟

اسرافیلیان: ما حمایت واقعاً به حمایت بازیکنان نیاز داریم، حتی بیشتر از بودجه. آن ها باید بازی را مشاهده کنند و آن را تبلیغ کنند. متأسفانه تبلیغات در کشور ما ضعیف است و اگر هم بخواهیم تبلیغات قوی ای داشته باشیم، باید هزینه بسیار زیادی را متحمل شویم. بازیکنان باید تبلیغات بازی را به دست بگیرند. اگر از بازی خوششان آمده، باید آن را به دوستانشان معرفی کنند. این موضوع خیلی به ما کمک می کند. اگر استقبال از بازی بیشتر بشود، حمایت از ما هم بیشتر خواهد شد. ما خودمان هم بازیکن بودیم و امیدواریم بازی ای که در حال ساخت آن هستیم، بتواند نظر جوان های کشور را به خودش جلب کند و از بازی ای که برای آن ها ساختیم، لذت ببرند.

مصاحبه کننده: مجید نوردوست

دسته بندی : بازی,مطالب خواندنی بازی ها,


نظرات ثبت شده

  1. سعید

    4 شهريور 1391 — 19:25

    اینو باید همه جا پخش کنیم من که تو وبلاگم کپیش کردم باید از این بازی حمایت بشه

  2. علی

    4 شهريور 1391 — 19:26

    اقا سعید بازی های ایرانی ارزش حمایت نداره

ثبت نظر

*

شکلک :

Copyright © 2014بخوانید ببینید دانلود کنید

ترجمه شده توسط : قالب فردبلاگ    قدرت گرفته از : فردبلاگ